‘Casusluk Faaliyeti’ Meclis’in Gündeminde

AKP milletvekilleri, hafta içi TBMM Başkanlığına 9. Yargı Paketi’ni sunmaya hazırlanıyor. Bu paketle Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yeni bir suç tanımı yapılacak. Amaç, casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele etmek.

T24’te yer alan habere göre AKP Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlığında hazırlanan 9. Yargı Paketi, yargıda çeşitli düzenlemeler içeriyor. Gelecek hafta Meclis Başkanlığına sunulması planlanan teklifte, cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı hedefleyen maddeler bulunuyor.

SINAV SORU SAYISI ARTACAK

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı’nda konu ve soru sayısı artacak. Her iki sınavda sosyal güvenlik hukuku, milletlerarası hukuk, milletlerarası özel hukuk ve genel kamu hukuku konularında da soru sorulacak. Adaylara yöneltilen soruların sayısı 100’den 120’ye çıkarılacak.

HÜKÜMLÜLERİN EĞİTİM HAKLARI GENİŞLİYOR

Hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim haklarının kapsamı genişleyecek. Kapalı cezaevlerindeki iyi halli hükümlüler, kurum içinde açılan örgün öğretim programlarına katılabilecek. Bu programlara katılım, kurum disiplinini, düzenini ve güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde düzenlenecek.

Kapalı cezaevlerindeki hükümlüler, çevrim içi ve yüz yüze sınavlara katılabilecek. Merkezi sınav ile açık öğretim kurumları sınavlarına ceza infaz kurumlarında girilecek. Eğitim esasları, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün görüşü alınarak Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

CASUSLUK FAALİYETLERİNE YENİ SUÇ TANIMI

Casusluk faaliyetleriyle mücadele amacıyla TCK’de yeni bir suç tanımı yapılacak. TCK’nin “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” bölümüne eklenecek madde, “Devletin güvenliği veya siyasal yararları aleyhine suç işleme” başlığını taşıyacak.

Belge ve bilgi temini veya bunların açıklanması dışında, devletin güvenliği veya iç ya da dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyon adına suç işleyenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası alacak. Suç, savaş sırasında işlenmişse veya devletin savaş hazırlıklarını, etkinliğini veya askeri hareketlerini tehlikeye atmışsa ceza 8 yıldan 12 yıla çıkacak. Suçun stratejik önemi haiz birimler ile proje, tesis ve hizmetlerde görev yapanlar tarafından işlenmesi halinde ceza bir kat artırılacak. Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanı’nın iznine bağlı olacak.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE YENİ DÜZENLEMELER

Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi de TBMM gündemine gelecek. Bu teklifle Milli Eğitim Akademisi kurulacak. Öğretmenler, atama öncesinde Akademide eğitim alacak, başarılı olanlar ilk görev yerlerine atanacak. Teklifte, öğretmenlere yönelik şiddet cezalarının artırılması da yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir