Eski Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Ali Salah’ın okula girişi yasaklandı

Boğaziçi Üniversitesi’nde eski akademisyenlere yönelik baskılar devam ediyor. Son iki senede yüzden fazla mezunun okula girişi yasaklanırken mahkemeler, giriş yasaklarının hukuksuz olduğuna karar veriyor. Okul yönetimi ayrıca emekli akademisyenler ve daha önce Boğaziçi’nde çalışmış akademisyenlerin de okula girmesini engelliyor. Girişi yasaklananların hepsi kayyım yönetimine muhalif. Bu yasaklara bir yenisi eklendi.

PolitikYol’dan Mehmet Baran Kılıç’ın haberine göre, okul yönetimi, Boğaziçi mezunu ve eski Boğaziçi akademisyeni Albert Ali Salah’ın okula girişini yasakladı. Giriş kartı beş sene boyunca ‘pasifize edilen’ Salah, sadece rektörlüğün izin verdiği hallerde okula girebilecek.

Salah’ın kartının iptal edilmesinin nedeni, akademisyenlerin her öğlen rektörlük binası önünde düzenlediği akademik nöbete katılması.

CEM SAY: OKULA GİRİŞİNİ YASAKLAMAK UTANÇ VESİLESİDİR

Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Cem Say, konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Say, şu ifadelere yer verdi:

“Albert Ali Salah ülkemizin (Boğaziçi’nin) yetiştirdiği çok yönlü bir aydın ve dünya çapında bir bilim insanıdır. Başkaları “kandırılırken” FETÖ’nün kumpas davalarındaki dijital ‘delil’lerin sahteliğini ispatlayanlardandır. Okula girişini yasaklamak utanç vesilesidir. Ayıp, ayıp!”

Albert Ali Salah kimdir?

Albert Ali Salah, 2007’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği doktora programından mezun oldu. 2011-2018 yılları arasında aynı bölümde akademisyen olarak çalışan Salah, altı sene boyunca okulun bilişsel bilim anabilim dalı başkanlığını üstlendi.

Su an Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde akademisyenliğe devam eden Salah, ‘Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Araştırmada Üstün Başarı Ödülü’nü 2014’te okulun son seçilen rektörü Gülay Barbarosoğlu’nun elinden almıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir