Trump’a konuşma yasağını ihlalden bir para cezası daha: ‘Gerekirse’ hapis cezası verilecek

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump, kamuoyunda ‘sus payı’ davası olarak bilinen davada bugün bir kez daha hakim karşısında. Mahkeme hakimi Juan Merchan, daha önce getirilen konuşma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Trump hakkında bir kez daha 1000 dolarlık para cezası kararı verdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Merchan, Trump’a şimdiye kadar verdiği 1000’er dolarlık para cezalarının kendisini caydırıyor gibi görünmediğine dikkat çekerek, gerekli görürse hapis cezası vermeyi de değerlendireceğini söyledi. Trump hakkında getirilen konuşma yasağı, jüri üyeleri, tanıklar, hakimin aile üyeleri ve savcılarla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunmasını yasaklıyor. Söz konusu yasak, devam eden davaya müdahale etme amacıyla yaptığı konuşmaları kapsıyor.

‘HAPİS CEZASI SON ÇARE OLACAK’

Merchan, bugünkü duruşmadaki açıklamasında, hapis cezasının ‘son çare’ olacağını ve ‘ne pahasına olursa olsun’ bunu yapmamaya çalıştığını belirtti. Hakim, Trump’ın konuşma yasağını ‘sürekli ve bilinçli bir şekilde’ ihlal etmesinin ‘hukukun üstünlüğüne doğrudan bir saldırı olduğunu’ belirtti. Merchan, şöyle devam etti: “Hapis yaptırımı uygulamak istemiyorum; bundan kaçınmak için her şeyi yaptım. Ama gerekli olursa yapacağım” dedi.

Merchan, Trump için hapis cezası vermesinin neden ‘gerçekten son çare’ olduğunu ise ‘yargılamanın sekteye uğraması, seçim öncesi bir başkan adayını hapishaneye göndermenin siyasi anlamları ve hayat boyu Gizli Servis korumasında olan eski bir başkanı hapishanede tutmanın beraberinde getireceği olağandışı güvenlik zorlukları’ olarak açıkladı.

Hakim Merchan, ‘sus payı’ davasında bugüne kadar dokuz sosyal medya paylaşımı yoluyla konuşma yasağını deldiği gerekçesiyle Trump’a toplam 9 bin dolar para cezası verdi.

Ne olmuştu?

Trump hakkında, ilişkide olduğu yetişkin film oyuncusu bir kadına 2016 başkanlık seçimleri sırasında ‘sus payı’ ödenmesine ilişkin üç hafta önce jüri seçimi ile başlayan davaya Manhattan Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Trump’ın haftada 4 gün katılmak zorunda olduğu ve tanıkların dinlenmesine devam edilen yargılamanın 6 ila 8 hafta sürebileceği tahmin ediliyor. Trump, 18 Mart 2023’te Manhattan Bölge Savcılığı’nca yetişkin filmlerinde oyunculuk yapan Stormy Daniels’e başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı ‘sus payı’ ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Trump, ‘sus payı’ ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023’te New York’ta hakim karşısına çıkmıştı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları ‘siyasi cadı avı’ olarak nitelemiş ve suçlamaları ‘seçimlere müdahale’ olarak gördüğünü belirtmişti. Trump, ‘ABD tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan’ olarak kayıtlara geçmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir